English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه آموزشی اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی

این کارگاه دارای دو بخش تئوری و عملی بود که در بخش تئوری به الزامات اخلاقی، علمی و قوانین بین المللی ناظر بر استفاده از حیوانات آزمایشگاهی، آشنایی با ویژگی های بیولوژیک و استاندارهای نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، اصول ایمنی در کار با حیوانات آزمایشگاهی و آشنایی با بیماری های مشترک انسان و حیوان، اصول نمونه برداری و تجویز مواد، روش های تشخیص درد و رنج در حیوانات آزمایشگاهی، اصول بی دردی و بیهوشی در حیوانات آزمایشگاهی و معیار ها و روش های پایان کار با حیوانات آزمایشگاهی پرداخته شد و در بخش عملی آشنایی با رفتارهای حیوانات معمول آزمایشگاهی، مقید کردن، جابه‌جایی، تشخیص جنسیت، روشهای نمونه‏برداری و تجویز مواد، بیهوشی/بی‏دردی و مدیریت بیهوشی آموزش داده شد.

 

روز نخست کارگاه بعد از قرائت پیام ریاست دانشگاه توسط دکتر محبی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر صمد زاده در مورد اخلاق در پژوهش سخنرانی کرد. در ادامه دکتر ملکی نژاد، دکتر احمدی نوربخش، دکتر محمدزاده، دکتر شالیزار و دکتر نازآفرین قاسم زاده به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

در روز دوم بخش عملی توسط دکتر احمدی نوربخش متخصص جراحی دامپزشکی و مشاور کمیته ملی اخلاق وزارت در دو نوبت صبح و عصر برگزار گردید.

 

شرکت کنندگان از دانشگاههای علوم پزشکی تبریز، اردبیل، مراغه، سراب، خوی و ارومیه حضور داشتند.

 

 

 

 

 ١١:٤٣ - سه شنبه ٢ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٧٩٩    /    تعداد نمایش : ١٧٨خروج